Szkoła Podstawowa im. Ks. Bpa Edwarda Samsela w Wiśniowie Ełckim

„Od średniowiecza po współczesność”

„Od średniowiecza po współczesność” – pod takim hasłem przebiegała wycieczka, w której 2 i 3 grudnia 2021 r. uczestniczyli uczniowie naszej szkoły.

Ta niezwykła lekcja historii rozpoczęła się w Zamku w Malborku, ogromnej warowni krzyżackiej, która zachwyca nie tylko miłośników średniowiecznego rycerstwa. Natomiast w gdańskim Muzeum II Wojny Światowej wielu z nas towarzyszyły trudne emocje - od przerażenia po wzruszenie – a także ważna refleksja dotycząca tego, w jakich okrutnych czasach przyszło żyć naszym przodkom. Po długim zwiedzaniu dotarliśmy do Ośrodka Warzenko, gdzie we wspaniałych warunkach odpoczęliśmy, aby rano realizować kolejne etapy programu. W Europejskim Centrum Solidarności wzięliśmy udział w warsztatach edukacyjnych: „Narodziny Solidarności” i „Na tropach Pani S.”, zobaczyliśmy jedną z wystaw oraz obejrzeliśmy film dokumentalny o strajku w Stoczni Gdańskiej. Po wizycie w ECS pojechaliśmy na Westerplatte, o którego obronie opowiedział nam pan przewodnik. Tam też na krótką chwilę zatrzymaliśmy się nad morzem, które powitało nas zjawiskową falą. Z półwyspu wróciliśmy do Głównego Miasta, zwiedziliśmy najważniejsze zabytki Gdańska i pożegnaliśmy się z tym wyjątkowym miastem pod słynnym Neptunem.

Wrażenia z tego wyjazdu na pewno będą nam długo towarzyszyć. Mamy nadzieję, że wspólnie spędzony czas i ogromna wartość edukacyjna wycieczki przyniosą wymierne efekty w naszych relacjach oraz wynikach w nauce.

Nasza wycieczka nie odbyłaby się, gdyby nie dofinansowanie z programu Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”, które wyniosło 10.000 zł.

2 - 3 grudnia 2021 r.

Utworzono dnia 09.12.2021, 14:21